image1 image2 image3 image3

CQ WW 160m (2014)

W lutym wystartowaliśmy w CQ WW 160 metrów w części SSB zawodów. Start miałm miejsce z QTH naszego klubowego kolegi, Wojtka SP5ULC. Wybór QTH nie był przypadkowy: położenie blisko Sulejówka/Warszawy i łatwy dojazd, duża ilośc pól wokół QTH, okolica jeszcze cicha, bez zakładów przemysłowych itd. 

Wojetek na kilka tygodni przed zawodami odwiedził wszystkich sasiadów-właścicieli pól, aby uzyskać oficjanle pozwolenie na rozwieszenie anten. Udało się bez kłopotów. Pogoda dopisała, ponieważ luty był ciepły i ziemia nie była zamarznięta. nie było zatem technicznych problemów z rozwieszaniem anten odbiorczych, instalacją uziemień do anten itd. Wszystkie pudełka z układami do anten przygotowaliśmy kilka tygodni wcześniej. Przełaczniki antenowe mieliśmy gotowe. Udało nam się rozwiesić 6 anten beverage, przy czym kluczowa antena w kierunku na USA miała około 300 metrów. 

Jako antenę nadawczą skonstruowaliśmy odwrócone L, w którym pionowa częśc miała około 19 metrów. Antena miała kilkadziesiąt przeciwwag.

Teren w okolicach QTH był mocno podmokły na tych polach, gdzie wisiały beverage (poza polem, na ktorym stała antena odbiorcza), a ponadto zauwazyliśmy, że ziemia jest mozno zażelaziona - momentami miało się wrażenie, jakby kilka centymetrów pod wierzchnią warstwą ziemii znajdowala się warstwa pokruszonej rdzy. 

Powyższe cechy oraz ciche otoczenie sprawiły, że słyszeliśmy znakomicie, a nas korespondenci także odbierali bardzo dobrze. Mimo, że nie udało nam się pracować przez cały czas zawodów i tak zakończyliśmy z wynikiem, ktory jest dla nas jak najbardziej zadowalający. Usłyszeliśmy wiele stacji, których ze stałego klubowego QTH nigdy nie mielibyśmy szansy usłyszeć.

Wystartowaliśy, używając naszego klubowego znaku SP5ZCC. W sumie w końcowych wynikach (po weryfikacji) zakończylismy z ilością 333 QSO, w tym 8 stanów/prowincji i 52 DXCC. Całkiem przyzwoicie.

Jeśli tylko będzie okazja i czas, może powtórzymy podobną akcję. Wymaga to jednak trochę wysiłku: najpierw trzeba w ciągu dwóch, trzech dni zbudować stację, anteny, a bezpośrednio po zawodach zwinąć je i zrobić porządek na użyczonych polach.

W przygotowaniu stacji i w zawodach udział wzięli: Wojtek SP5ULC, Michał SP5TAT i Tomek SP5UAF. Szczególne słowa podziękowania należą się Wojtkowi SP5ULC, który włożył najwięcej wysiłku w organizację naszego udziału w zawodach.

 

 

2024  SP5ZCC   globbersthemes joomla templates